Fundacja Transporter Kultury

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Projekty Fundacji

IDENTITY Kraków 2012

Email Drukuj

OPIS 

W ramach projektu IDENTITY w maju 2012 roku, w magazynach dawnego Dworca Towarowego z początków XX wieku, o pow. około 1000 m2, przy ul. Kamiennej 8 w Krakowie, odbyła duża międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej. Wystawa była prezentacją około 150 prac z zakresu malarstwa, rzeźby, fotografii, video i instalacji, 41 artystów z Polski i Niemiec. Wystawa odbyła się w dniach od 18 maja do 3 czerwca 2012 roku. Podczas wernisażu wystawy odbył się performance muzyczny o charakterze eksperymentalnym polskiego zespołu Agressiva 69 oraz niemieckiego zespołu Scatology (Drezno), oraz performance teatralny Łukasza Błażejewskiego. Wystawie towarzyszył stu stronicowy katalog wydany w twardej oprawie. W projekcie artystycznym wzięli udział następujący artyści:

Uczestnicy z Polski:

Agressiva 69 (grupa muzyczna), Zbigniew Bajek, Andrzej Bednarczyk, Grzegorz Bienias, Łukasz BłażejewskiRafał Borcz, Janusz Janczy, Ewa Juszkiewicz, Piotr Korzeniowski, Kamil Kuzko, Dariusz Milczarek, Jakub Najbart, Przemysław Pintal, Tomasz Siwiński, Witold Stelmachniewicz, Piotr Stochla, Michał Stonawski, Grzegorz Sztwiertnia, Marek Szymański, Tiutia Putia, Mariola Wawrzusiak.

Uczestnicy z Niemiec:

Ulrike Beckmann, Annette Blocher, Alexandra Bӧhm, Laurentiu Feller, Axel Gercke, Hanns HerpichFranz Janetzko, Helmut Kirsch, Ursula Kreutz, Lutz Krutein, Edgar Kucharzewski, Ono Ludwig, Janusz Radtke, Jürgen Rosner, Christian Ruckdeschel, Ullrika Eller-Rüter, Scatology (grupa muzyczna), Detlef Schweiger, Fredder Wanoth, Heike Wurthmann.

Organizatorami projektu artystycznego i wystawy byli Fundacja Transporter Kultury oraz niemieckie Stowarzyszenie KulturTransporter. Partnerami projektu byli Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie, Dom Norymberski w Krakowie, oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Projekt wsparli finansowo Miasto Norymberga, Gmina Miejska Kraków oraz sponsorzy - HS-SOLID oraz Town & Country HAUS. Projektowi i wystawie towarzyszył 100 stronicowy katalog wydany w twardej oprawie.

Galeria zdjęć z otwarcia wystawy oraz dokumentacja projektu IDENTITY Kraków 2012.
Projekt i wystawa były popularyzowane za pomocą różnych instytucji i mediów - tu prezentujemy ślady medialne tego wydarzenia.
12 czerwca 2012 roku został zarejestrowany i wyemitowany w berlińskiej telewizji wywiad z organizatorami międzynarodowego projektu IDENTITY 2012. Materiał pokazany przez tv.berlin był swego rodzaju berlińskim suplementem wystawy IDENTITY.


IDEA

Identyfikacja jest formą podstawową w procesie kształtowania tożsamości - zarówno tej zbiorowej jak i indywidualnej. Identyfikujemy się z miejscem, z przestrzenią, ze społecznością, z określonymi emocjami, sposobem bycia, wartościami duchowymi i materialnymi, itd. To w gruncie rzeczy pierwotny gest samookreślenia, wyznaczenia przestrzeni w jakiś sposób ważnej i znaczącej dla dalszej drogi rozwoju jednostki, społeczności, czy narodu. Identyfikacja orientuje i umiejscawia wiele aspektów składających się na system wartości mający kluczowe znaczenie w codziennych relacjach człowieka ze światem, z tym, co odległe i z tym, co bliskie. Świadome bycie domaga się identyfikacji, czyli określenia. Nie było by mowy o wyrażaniu wartości w sztuce, gdyby nie pierwotne, wewnętrzne samookreślenie. 
Lukasz Blazejewski PERFORMANCE na wystawue IDENTITY 2012


Pomimo naszych różnic wynikających z indywidualnych doświadczeń i osobowych tożsamości, tworzymy europejskie społeczeństwo, które jest bogate w historię i otwarte dla różnorodności. Ludzie w zjednoczonej Europie mają możliwości wspólnego funkcjonowania zachowując swoją tożsamość. Różnorodność ma twórczy i rozwojowy potencjał. Identyfikacja z określoną przestrzenią kulturową jest istotną częścią aktywności twórczej artystów. 

Te idee były podstawą projektu artystycznego IDENTITY.