Fundacja Transporter Kultury

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wiadomości ASP nr 55

Email Drukuj

MIEJSCE NAZNACZONE w Norymberdze


Po krakowskiej edycji polsko-niemieckiej wystawy MIEJSCE NAZNZCZONE, która miała miejsce w maju 2010 roku, w XIX wiecznych magazynach kolejowych przy ul. Kamiennej 8, przyszedł czas na niemiecką edycję tego projektu. Inicjatywa polsko – niemieckich artystycznych spotkań ma już za sobą 6 lat wspólnych doświadczeń – wystaw i działań artystycznych. Idea ta coraz bardziej się umacnia.

Czego wyrazem jest powołanie w Niemczech, przez artystów, przyjaciół i pasjonatów tej inicjatywy stowarzyszenia „Kulturtransporter” (http://www.kulturtransporter.de). Organizatorzy krakowskiej wystawy – Jakub Najbart i Piotr Korzeniowski, zostali również tzw. zagranicznymi reprezentantami tej organizacji. Stowarzyszenie „Kulturtransporter” ma na celu budowanie i umacnianie realnej wymiany kulturalnej między Krakowem i Norymbergą, Polską i Niemcami poprzez wystawy i projekty artystyczne, ale również przez szersze, wspólne inicjatywy realizujące na poziomie artystycznym ideę zjednoczonej Europy.

To prawdziwa i ważna potrzeba uruchomiła ten potencjał. Jest wciąż wiele różnic na wielu poziomach między takimi krajami jak Polska czy Niemcy, ale nie tylko. Niektóre z tych różnic są cenne i wartościowe, i powinny zostać zachowane; inne są banalne i puste, bo wynikają z wstecznej postawy czy defetyzmu – i te warto było by zasypać… Sztuka jest tą szczególną przestrzenią, gdzie wszyscy możemy w sposób wzbogacający jednostkę doświadczać tych różnic, a w konsekwencji nabywać świadomości o tym, co jest ważne i cenne, jak również o tym, co jest błahe i puste…

Poruszając się na takim ideowym podłożu stowarzyszenie „Kulturtransporter” znalazło ciekawe miejsce do wspólnej wystawy w Norymberdze. W 2007 roku zamknięto dużą fabrykę urządzeń elektrycznych AEG w tym mieście. Obecnie w budynkach pofabrycznych mieszczą się różnego rodzaju instytucje, placówki kulturalne i atelier dla artystów. Jedna z takich placówek - ZENTRIFUGE (http://www.zentrifuge-nuernberg.de/) udostępniła jedną z dawnych hal fabrycznych na wystawę MIEJSCE NAZNACZONE. W ten sposób 25 czerwca 2011 została otwarta duża wystawa sztuki współczesnej, w której wzięło udział blisko 30 artystów z Polski i z Niemiec. Pokaz w Norymberdze reprezentuje duży pluralizm artystyczny uzewnętrzniający się poprzez twórczą różnorodność w podejściu do materii, treści i motywu. Artyści „oznaczyli” to miejsce nie tylko obrazami i rzeźbami w ciekawych aranżacjach, ale również instalacjami, obiektami, czy animacją video. Na wernisażu również przestrzeń słyszalna została „zaanektowana” za sprawą instrumentalnej, muzycznej instalacji wykonanej przez grupę Agressiva 69. Natomiast trwałym akcentem po tej wystawie, który pozostanie, jako ślad MIEJSCA NAZNACZONEGO w Norymberdze jest mural Kamila Kuzko zrealizowany na ścianie przed wejściem do hali wystawowej.
Więcej o wystawie na stronie internetowej projektu http://www.art2bridge.eu/

Wystawa trwała od 25.06. - 31.07.2011


Zobacz cały artykuł PDF: Wiadomości ASP nr 55 str 77-78