Fundacja Transporter Kultury

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Gazeta Wyborcza 16 czerwca 2010

Email Drukuj

(...) Nie tak dawno w starych magazynach kolejowych z XIX wieku przy ulicy Kamiennej, na tyłach Dworca Towarowego odbyła się wystawa "Miejsce Naznaczone" - prezentacja nietypowego zbioru polsko-niemieckiej sztuki współczesnej prezentowanej tu na ceglanych ścianach. Pokazano obrazy, przetworzone zdjęcia, w jednej z hal wielką instalację z wiszących u sufitu zbitych w kule ludzkich włosów.

- Ideą wystawy było wprowadzenie sztuki do wnętrz nietypowych, które na co dzień nie służą do prezentacji artystycznych - tłumaczy Jakub Najbart, organizator przedsięwzięcia, pokazując kolejne wnętrza, w których ogromnymi literami wypisano po niemiecku "Rauchen Verboten"(czyli palenie wzbronione)

- To pozostałości po scenografii filmu "Lista Schindlera". Od tamtej pory w należących do PKP magazynach nic się nie działo. Do teraz - mówią artyści.(...) Owszem teren należy do PKP, ale nasza determinacja pokazała, że nawet w skostniałej rzeczywistości  można osiągnąć wiele na drodze negocjacji - wspomina Najbart, który osobiście przekonywał władze kolei , że opuszczone magazyny, to perełka postindustralnego Krakowa i wymarzone miejsce na ekspozycję obrazów rzeźb czy instalacji (...).

Zobacz cały artykuł: Sztuka idzie do fabryk