Gdzie jest
   piękne niebo?

   autor
Daniela Jáuregui Servin

   data realizacji
2020

   miejsce realizacji pracy
Meksyk

   technika
akryl, olej na płótnie, 120 x 100 cm

Gdzie jest piękne niebo?
Daniela Jáuregui

Czy raj jest rajem? Czy raj jest ziemski czy duchowy? Gdzie możemy znaleźć raj?

Obrazy prezentowane w ramach tej serii nasuwają pytania o naturę Nieba - czy jest to miejsce fizyczne czy wyimaginowane, czy też moment pełnej świadomości, kiedy jesteśmy świadomi tego, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.

Jeśli uznamy judeochrześcijańską ideę raju za miejsce, w którym pierwsi mieszkańcy żyli w pełnej harmonii, przekonamy się, że to właśnie owoc wiedzy spowodował, że zostali z niego wygnani. Wiedza jest ograniczona zarówno przez nasze fizyczne, jak i duchowe doświadczenia, więc projektujemy naszą własną wizję życia w kontekście, w którym żyjemy.

Jeśli skoncentrujemy się na opisaniu, czym jest raj, wrócimy do idei doskonałości, w której nie ma cierpienia ani bólu, które są nieodłącznymi cechami człowieka.

W przeciwieństwie do tego, nasza ludzka kondycja sprawia, że ​​jesteśmy zakotwiczeni w ziemskiej przestrzeni, z dala od idealistycznej idei raju i nieosiągalnej koncepcji wszczepianej przez instytucje religijne.

Za pomocą tego stwierdzenia możemy powiedzieć, że przestrzeń lub miejsce, w którym rezyduje raj, jest ograniczone przez nasz stan świadomości, a nie wyidealizowaną i hierarchiczną przestrzeń fizyczną. To utopijny pomysł.

Gdzie jest piękne Niebo, które Dante nazywa Rajem? Niebo / Raj jest przykładem współzależności, przeplatania się i komplementarności wszystkich rzeczy - jest rdzeniem serca.